Świat bezkręgowców jest niezwykle bogaty. Te niewielkie zwierzęta zamieszkują niemal wszystkie środowiska na Ziemi. Wiele z nich żyje w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Na zajęciach spróbujemy zgłębić część tajemnic tej grupy zwierząt. Jakie bezkręgowce występują wokół nas? Czy wszystkie chrząszcze są jednakowe? Czym różnią się owady od pająków? Czy muchom można zajrzeć prosto w oczy? Dlaczego niektóre owady mogą chodzić po pionowej szybie? Jakie nazywają się naukowcy, badający owady? Jakie metody badań wykorzystują w swojej pracy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć na naszych zajęciach. Poznamy proste sposoby łowienia bezkręgowców, samodzielnie sprawdzimy ich skuteczność podczas badań terenowych, a przy obserwacji złowionych bezkręgowców posłużymy się takim sprzętem, jakiego używają naukowcy. Przy pomocy lup i binokularów poznamy szczegóły budowy różnych bezkręgowców, przekonamy się również, jak wyglądają w powiększeniu.
Uwagi:
- Temat „sezonowy” – z przyczyn przyrodniczych, najlepiej planować jego realizację na przełomie wiosny i lata (maj – czerwiec).
- Podczas zajęć przewidziane jest krótkie wyjście „w teren” (park, skwer, zieleniec itp.) w celu samodzielnego pobrania „materiału badawczego” przez uczestników.
- Realizacja tego tematu wymaga przygotowania prostego „eksperymentu terenowego” na kilka dni przed zajęciami – według instrukcji, która zostanie przesłana organizatorom zajęć.
Cel zajęć – uczestnicy potrafią:
- odróżnić owady od pajęczaków,
- krótko scharakteryzować wybrane metody badań entomologicznych,
- posługiwać się sprzętem, służącym do badań entomologicznych (m.in. czerpaki, lupy, mikroskopy stereoskopowe itp.),
- samodzielnie przeprowadzić prosty eksperyment terenowy, służący poznaniu entomofauny wybranego terenu.
Wiek uczestników: 7 – 15 lat
Ustawienie stołów: „wyspa” z krzesłami dookoła