Gleba – powierzchniowa warstwa skorupy ziemskiej. Chociaż składa się głównie z materii nieożywionej (ziarna mineralne, woda, powietrze), to nie brakuje w niej organizmów żywych. Jak można badać glebę? Jakie jej części składowe dadzą się wyodrębnić i zbadać? Czy ziarna mineralne, tworzące glebę, są zawsze jednakowe? Uczestnicy warsztatów przeprowadzą badania, składające się z części terenowej i laboratoryjnej. Samodzielnie pobiorą próbki gleby i poddadzą je badaniom. Sprawdzą, jakie żywe organizmy można tam znaleźć i różnymi metodami przeanalizują skład granulometryczny. Najciekawsze spośród znalezionych w glebie obiektów, będzie można obejrzeć przy wykorzystaniu mikroskopów stereoskopowych, używanych również w badaniach naukowych.
Uwagi:
- Podczas zajęć przewidziane jest krótkie wyjście „w teren” (park, skwer, zieleniec itp.) w celu samodzielnego pobrania „materiału badawczego” przez uczestników.
- Z przyczyn przyrodniczych i organizacyjnych, najlepiej planować realizację tego tematu w „ciepłych” miesiącach (niewskazana jest zima, m.in. ze względu na możliwe zamarznięcie gruntu i związane z tym trudności w pobraniu materiału).
Cel zajęć – uczestnicy potrafią:
- przeprowadzić proste badania samodzielnie pobranych próbek gleby,
- wykazać doświadczalnie, że ziarna mineralne tworzące glebę mają różną wielkość.
Wiek uczestników: 8 – 15 lat
Ustawienie stołów: do pracy w kilkuosobowych grupach